Kiedy zacząć naukę gry w szachy ?

Bardzo często rodzice zastanawiają się kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę gry w szachy? Na to pytanie próbują również odpowiedzieć sobie osoby, które w starszym wieku zastanawiają się nad tym, czy rozpocząć swoją przygodę z tym pięknym sportem. Tak naprawdę jedyną słuszną odpowiedzią jest to, że na naukę gry w szachy nigdy nie jest za późno. Oczywiście im szybciej dzieci zaczną grać, tym więcej zdobędą doświadczenia. Wydaje się, że dobrym wiekiem na rozpoczęcie gry w szachy jest umowna granica 4 lat. Wówczas warto pokazać dzieciom piękno gry w szachy oraz zapisać malucha do lokalnego klubu szachowego.

Wydaje się, że dzieci w wieku 4 lat są już bardzo komunikatywne i odpowiedzialne, a ich ciekawość świata stale rośnie. Oczywiście jest to umowny czas i każdy rodzic indywidualnie powinien poczuć, że to właściwy moment nie tylko w zakresie wieku, ale również rozwoju intelektualnego dziecka. Gra w szachy to nie tylko sport, ale również edukacja poprzez zabawę, dlatego warto zwrócić uwagę na te aspekty. Nauka koncentracji, uwagi oraz sumienności to tylko niektóre atuty, które daje nauka gry w szachy już od najmłodszych lat.

Dlaczego warto grać szachy?

Wbrew pozorom szachy to piękny i bardzo kreatywny sport. Wielokrotnie o sukcesie danego gracza świadczą detale, takie jak trzymanie nerwów na wodzy lub zachowanie koncentracji do samego końca rozgrywki. Na szachownicy w bardzo krótkim czasie można stracić przewagę sytuacyjną i z pozycji atakującej przejść do defensywy. Doświadczenie oraz dobra pamięć pozwoli odtworzyć potencjalne kontynuacje rozgrywki oraz wybrać odpowiednią strategię. Cechy te przydają się nie tylko w sporcie, ale również w trakcie edukacji oraz rozwoju biznesu, dlatego niezależnie od wieku, warto rozpocząć swoją przygodę z szachami.

Gra w szachy to również towarzyski sport, który pozwala poznawać nowe osoby oraz rozwijać swoje zdolności intelektualne i interpersonalne. Gra w szachy to dodatkowa nauka samodyscypliny oraz przestrzegania określonych zasad i reguł. Szachowa etyka jest godna podziwu, a elegancja tego sportu sprawia, że gracze potrafią zachować się w każdej sytuacji. Pamiętajcie, że im szybciej zaczniecie grać Wy lub Wasze dzieci, tym lepiej.