Jakie są rodzaje siłowników?

Siłownik jest urządzeniem mechanicznym lub elektromechanicznym, które przekształca energię z sygnału sterującego na ruch mechaniczny. Mówiąc prościej, siłownik to urządzenie, które umożliwia kontrolowany ruch lub pozycjonowanie. Aby siłowniki mogły działać potrzebują sygnału sterującego i źródła energii, wywołującego ruch mechaniczny.

Rodzaje siłowników ze względu na ruch

Siłowniki mogą tworzyć dwa główne typy ruchów – liniowy i obrotowy:

  • siłowniki liniowe – służą do przekształcania energii elektrycznej, pneumatycznej i hydraulicznej w ruch liniowy. Znajdują zastosowanie, na przykład w zakładach przetwórstwa żywności i napojów, które wymagają ruchu prostego, wykorzystuje zawory liniowe do sterowania przepływem surowców i gotowych produktów.

  • siłowniki obrotowe – poruszają się ruchem okrężnym. Maszyny wykonują ruch obrotowy na płaszczyźnie kołowej. Siłowniki obrotowe są szeroko stosowane w zaworach regulacyjnych i zaworach kulowych. Siłownik obrotowy może obracać się w określonym kierunku i poruszać się tam i z powrotem. Siłowniki do zaworów obrotowych są często stosowane w przemyśle naftowym i gazowym.

utrzymanie ruchu szkolenia

Rodzaje siłowników ze względu na źródło energii

Produkcja siłowników obejmuje różne typy sklasyfikowane według źródła energii:

  • siłowniki pneumatyczne – wykorzystują podciśnienie lub sprężony gaz do działania jako tłok wewnątrz cylindra w celu wytworzenia ruchu mechanicznego. Takie urządzenia są są bezpieczne, na ogół szybkie, ekonomiczne;

  • siłowniki gazowe – wykorzystują gaz techniczny jakim jest azot, znane szerzej jako sprężyny gazowe lub teleskopy, stosowane zarówno w przemyśle jak i warunkach warsztatowych, domowych;
  • siłowniki elektryczne – wymagają energii elektrycznej, aby umożliwić ruch. Napędzane przez łatwo dostępne źródło energii siłowniki elektryczne są uważane za bardziej energooszczędne i czyste;

  • siłowniki magnetyczne – wykorzystują efekty magnetyczne do generowania siły mechanicznej, ruchu obrotowego lub liniowego, ruchu ciągłego lub ograniczonego;

  • siłowniki termiczne – generują ruch liniowy w odpowiedzi na zmiany temperatury, wykorzystując tłok i materiał wrażliwy na ciepło.

produkcja sprężyn gazowych

Jak wybrać odpowiedni siłownik?

Każdy siłownik ma unikatowy cel i zapotrzebowanie na energię. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa każdy z nich, aby wybrać odpowiedni. W tym celu bardzo pomocne mogą okazać się szkolenia techniczne. Co więcej, wiedza o tym, że zawory z napędem, podobnie jak inne wyposażenie zakładów przemysłowych, są narażone na niebezpieczne środowiska, zużycie i uszkodzenia jest niezwykle istotna.

napędy pneumatyczne producent

Z naszej strony polecamy sklep z pneumatyką firmy Pneumat, w którym znajdziemy siłowniki pneumatyczne i siłowniki gazowe naszej polskiej produkcji. Oprócz wspomnianych napędów, w ofercie producenta siłowników znajdziemy szereg innych rozwiązań pneumatycznych jak zawory i elektrozawory, manometry, złącza i szybkozłacza, węże i przewody, kompresory, zbiorniki ciśnieniowe, osuszacze sprężonego powietrza i elementy do jego przygotowania, chemię przemysłową czy technikę próżniową i lakierniczą.

Szkolenia utrzymanie ruchu

 

Możesz również polubić…