Wysłodki niemelasowane – cenna karma dla zwierząt
Każdy hodowca, który pragnie czerpać znaczne korzyści z hodowanych zwierząt, powinien za priorytetowy cel stawiać sobie ich zdrowie oraz dobrą kondycję. Umożliwia to odpowiednio zbilansowane pożywienie, bogate w witaminy oraz cenne składniki mineralne. Na dużą uwagę zasługują wysłodki niemelasowane. Czym charakteryzuje się ta wartościowa karma?
Pochodzenie wysłodków niemelasowanych
Wysłodki są naturalnym składnikiem paszowym pochodzenia roślinnego. Powstają one jako odrzut podczas przerobu buraków cukrowych na cukier. Cechują się bardzo dobrą strawnością i są one bardzo chętnie zjadane przez wiele zwierząt hodowlanych. Ich wdrożenie do jadłospisu pozwala na stworzenie odpowiednio zbilansowanej diety dla koni, bydła, kóz, owiec oraz wielu innych osobników. Bardzo ważne jest to, aby wysłodków buraczanych nie podawać zwierzętom na sucho. Przed wymieszaniem z podawaną paszą należy je przez kilkanaście godzin moczyć w wodzie.
Wysłodki buraczane – cenna karma dla zwierząt
Wysłodki z buraków, to taki produkt, na zakup którego powinien zdecydować się każdy gospodarz, któremu zależy na hodowli zdrowych oraz dorodnych zwierząt. Są one bogate w włókno oraz białko. Zawartość surowego włókna sprawia, że ich podawanie zwierzętom we właściwej ilości wspiera pracę układu trawiennego oraz zapobiega odwodnieniu się zwierząt. Poprzez ich uprzednie namaczanie można dostarczać do ich organizmu odpowiednią ilość wody. A jeśli chodzi o białko to stanowi ono niemal 9 procent składu tego produktu, ale zarazem dwa razy mniej niż jest w nich surowych włókien. W celu dostarczenia hodowanym zwierzętom odpowiedniej ilości tych cennych składników, zaleca się podawanie tej karmy w ilości około 2,3 kg na dobę. Jest to oczywiście w dużej mierze uzależnione od wieku, wagi oraz budowy danego osobnika.
Wysłodki niemelasowane a prawidłowe żywienie koni
Wielu weterynarzy zaleca podawanie wysłodków buraczanych ciężko pracującym koniom. Dzięki posiadanemu składowi potrafią one dostarczać do organizmu tych zwierząt wyjątkowo dużą ilość energii. Zawarte w niej włókna dają także gwarancję zachowania odpowiedniej ciepłoty ciała zwierząt podczas sezonu zimowego. Pomimo odporności koni na niesprzyjające warunki pogodowe, dostarczenie im odpowiedniej ilości tej paszy wpływa bardzo korzystnie na ich zdrowie oraz dobrą kondycję. Wysłodki w diecie koni potrafią z powodzeniem zastąpić powszechnie podawany owies, a w szczególności u osobników źle reagujących na skrobię.Stanowią one świetne uzupełnienie końskiej diety w czasie zimy, kiedy to jest w znacznym stopniu utrudniony dostęp do świeżej trawy. Są one zalecane podczas zaburzeń trawienia oraz w przypadku występowania u zwierząt alergii. Wysłodki niemelasowane są znacznie zdrowsze od tych, które zawierają w swoim składzie melasę. Są one zdecydowanie uboższe w glukozę i w związku z tym nie powodują otyłości zwierząt ani zaburzeń związanych z nadmiarem cukru we krwi. Ich podawanie zapewnia dobre zdrowie oraz prawidłowy rozwój wszystkich hodowanych zwierząt.
Najnowsze komentarze