Do czego jest odbijacz?

W dzisiejszych czasach bardzo duża część osób decyduje się na spędzanie wolnego czasu na żeglowaniu. W tym celu inwestują w zakup wymarzonej łodzi do której będą mogli zapraszać swoją rodzinę. Jednak przed zakupem każda osoba, która jeszcze nigdy nie miała styczności z łodzią powinna zaczerpnąć informacji albo z różnych forum, które można znaleźć w internecie o tematyce żeglarstwa albo zapytać kogoś kto już kupował w swoim życiu łódkę. Na pewno taka osoba wie i zapewne doradzi amatorowi, że musi zaopatrzyć się w różnego rodzaju akcesoria, które zagwarantują im bezpieczeństwo podczas pływania. Mowa tutaj przede wszystkim o kamizelce ratunkowej, boi czy odbijacza. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć tragedii i problemów. Chodzi o nasze życie i zdrowie. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym w żeglarstwie jest odbijacz.

Po co nam odbijacze?

Odbijacz jachtowy to jak wcześniej było wspominane ważny element wyposażenia. Jaką spełnia rolę? Jego głównym zadaniem jest ochrona dzioba i burty jednostek pływających przed kontaktem z pomostem. Z jakiego materiału są one wykonane? Oczywiście jesteśmy w stanie wyróżnić odbijacze plastikowe oraz ze stali nierdzewnej. Jednak przeważającym materiałem, z którego są one wykonywane jest poliuretan o bardzo wysokiej odporności na rozrywanie. Gdy jest wypełniony powietrzem bardzo dobrze wypełnia tę rolę. Możemy wyróżnić kilka rodzajów tej części:

  • rufowy,
  • dziobowy,
  • narożny pomostowy,

Co zrobić jak już zakupimy odbijacze? Trzeba je później przymocować. Tylko pytanie jak to zrobić. Aby ochronić burty musimy mocować je do relingów. Trzeba zacząć od najszerszego miejsca. Później trzeba kierować się w stronę rufy i dziobu. A w jakiej odległości? Na pewno jest to zależne od od ilości posiadanych odbijaczy i od kształtu kadłuba.
Jeśli chcemy mieć profesjonalną i dobrze wyposażoną łódkę to powinniśmy zaopatrzyć ją w najlepsze akcesoria. A jeśli nie wiemy co jest potrzebne warto zapytać fachowców. Oni zawsze chętnie pomogą i doradzą.

 

Możesz również polubić…