Ile kalorii ma miód?
Żyjemy w czasach, gdzie obecne są liczne diety nawołujące do ograniczenia kalorii, liczenia kalorii oraz spalania kalorii. Jednak czy zawsze warto stosować się do tych pouczeń? Są produkty, które wręcz nie powinny być postrzegane według tych współczesnych zasad. Miód jest na pewno jednym z nich, ponieważ jego właściwości lecznicze przewyższają normalną słodką przekąskę. Natomiast bardzo słodki smak oraz konsystencja miodu nie pozwalają na jedzenie go w większych ilościach, także nie grozi nam przejedzenie.
WŁAŚCIWOŚCI
Mówiąc o zaletach miodu nie można pominąć jego zastosowania w leczeniu chorób. Pomaga na grypę, przeziębienia, stany zapalne. Ponadto obniża wysokie ciśnienie krwi, wspomaga funkcjonowanie pracy serca, wątroby i nerek. Także działa korzystnie w chorobach psychicznych łagodząc stres. Nie da rady wspomnieć o wszystkich dobrych działaniach miodu w jednym miejscu. Dlatego warto poznać więcej szczegółów na temat tego jak on powstaje oraz przybliżyć sobie pszczelarskie rzemiosło.
Z CZEGO SIĘ SKŁADA MIÓD?
W miodzie można znaleźć olejki eteryczne oraz kwasy organiczne odpowiedzialne za kształtowanie się smaku. Oprócz nich obecne są witaminy, ale niestety w małej ilości, występuje witaminy A, C, a także z grupy B – B1, B2, B6, B12. W skład wchodzą też składniki mineralne z potasem na czele, poza nim są magnez, żelazo, wapń, mangan i kilka innych w mniejszej liczbie. Nie da się ukryć, że dominującym elementem miodu jest cukier stanowi on około 70% całości, pozostała część (około 30%) to woda. Minimalne są ślady białka.
Jednym z popularniejszych jest miód lipowy, zobaczmy na jego przykładzie ile zawiera kalorii miód. Przeciętna ilość kalorii obecnych w 100 gramowym miodzie mieści się w przedziale od 300 do 400 kalorii. Wprawdzie jest to więcej niż 100 gramów cukru spożywczego, ale są one bardziej wartościowe. Organizm nie trawi cukrów z miodu tak szybko jak tego zwykłego, co powoduje, że możemy cieszyć się dłużej energią na pozostałą część dnia.
Najnowsze komentarze